Babiččino údolí - místo plné inspirativní krásy


Cestu za poznáváním do Babiččina údolí můžete začít již v cca 2 km vzdálené České Skalici. Již od středověku tady stávala škola spojená s farností, ale ta byla vypálena Švédy. Roku 1643 byla postavena nová škola, ze které se zachovala jen částečně přední část. Dnes je místo známé jako Barunčina škola a stavba byla vybudována podle návrhu akademického architekta Vladimíra Labského během let 1972 – 1981.  Najdete zde výstavu třídy 19. století. Doplňkovou expozici v Barunčině škole tvoří Muzeum 1866, zabývající se historií válek a konfliktem pruské a rakouské armády v roce 1866. 


Muzeum Boženy Němcové stojí v bývalém Steidlerově hostinci. Hlavní expozice se věnuje životu Boženy Němcové, doplňkové expozice patří Galerii Julie Winterové Mezerové a Galerii Josefa Vondráčka. V Jiřinkovém parku stojí krásná socha od české sochařky a medailérky Marie Uchytilové-Kučové. Socha znázorňuje sedmnáctiletou Barunku Panklovou.  Areál muzea rovněž doplňuje Textilní muzeum a středověká tvrz.


Babiččiným údolím vede naučná stezka Babiččino údolí o délce 7,5 km, s dvacetčtyřmi zastaveními v lesích, parku a na lukách. Každoročně je otevřeno od dubna do října. Trasa začíná v České Skalici, provede vás muzejními exponáty, známými místy v Babiččině údolí, do Ratibořic až k rýzmburskému altánu.  
Další naučná trasa se  jmenuje Stezka Jakuby Míly. Měří šest kilometrů a pěšky se dostanete z Babiččina údolí do obce Žernov, pak na Rýzmburk, samotu Na Podolí až ke Starému Bělidlu do Ratibořic. Trasa přináší popisy třinácti zastavení na třech informačních tabulích. Justynčina naučná stezka zabírá po turisticky značených cestách sedm kilometrů. Trasa začíná u Slatinského mlýna, dál odtud půjdete na Boušín, k Boušínské studánce, na osadu Mstětín, okolo Žebrácké rokle, hradu Červená Hora a zpátky k místo začátky trasy.

 

Co si nenechat ujít v Babiččině údolí


Babiččino údolí neopusťte dřív, dokud si neprohlédnete aspoň většinu zdejších památek. Zavítejte na slavné Staré bělidlo, které nechal 17. července 1797 postavit mlynář Antonín Rudr z Ratibořic jako mlýnský výměnek. Babiččina světnička je v dřevěné roubené chalupě se šindelovou střechou připravena stejně jak uvádí Božena Němcová ve svém románu. Prohlédnout si tedy můžete lidový nábytek a mnoho věcí pro denní potřebu.  Naproti bělidlu stojí stavba menších rozměrů, sloužící dříve jako seník a chlév.


Viktorčin splav leží o kousek dál za Starým bělidlem. Původně se jednalo o dřevěný splav, který byl několikrát upravován a původní dřevo nahradil beton. Odtud se vydejte k Bílému mostu, přejděte napříč údolím a dostaňte se až na Rýzmburský altán. Odtud je nádherný výhled na Babiččino údolí k Červenému mostu. Jestliže bude příjemné počasí, dohlédnete až k Boušínu a Jestřebím horám.

Zámek Ratibořice
stojí od začátku 18. století a na začátku dalšího století byl přebudován na moderní sídlo ve slohu pozdního středoevropského klasicismu. Salóny jsou elegantně zařízeny a ukazují čas klasicismu, empíru a biedermeieru. Prohlédnout si můžete busty panovníků, kabinet paní kněžny, portréty, porcelán, osobní předměty nebo pozdně empírový zámecký skleník.